04- Amazon’un Başarı Hikayesi ve Gelecek Planları

Amazon’un nasıl oldu da dünyanın en büyük B2C (Business to Consumer) e-ticaret sitesi haline geldi? Başarısının asıl kaynağı Amazon Prime nedir? Dünyanın en büyük şirketlerinden biri haline gelen Amazon'un tarihi büyümesi ve detayları.

Burak Seyman tarafından yazılmıştır.

Mart 26, 2020 tarihinde

Amazon ile E-ihracat 101 adlı çalışmamızın “e-ihracat ve Amazon” adlı birinci bölümünde e-ihracat kavramından, mikro ihracat prosedüründen, e-ihracat platformu olarak pazar yeri modelinden, pazar yerinin avantajlarından, Amazon’un Amerika, Avrupa ve Asya – Pasifik’teki faaliyetlerinden bahsetmiştik.

“Şirket Olarak Amazon” başlıklı ikinci bölümün ilk yazısında yıldan yıla Amazon’un nasıl dünyanın en büyük B2C (Business to Consumer) e-ticaret sitesi haline geldiğini inceleyeceğiz.

1. Amazon Nasıl Bu Hale Geldi? Amazon’un Tarihi Büyümesi

1994

Jeff Bezos evinin garajında Cadabra Incorporated adındaki şirketi kurdu. Cadabra ismi birkaç kez (Cadaver, yani ceset şeklinde) yanlış anlaşılınca şirket ismi değiştirildi ve Amazon.com Incorporated’a dönüştürüldü.

Amazon ismi, dünyanın en büyük nehri olan Amazon Nehri’nden geliyordu ve logosundaki gülümseme işareti de Amazon’da her şeyin bulunduğu imasıyla A’dan Z’ye doğru yöneliyordu.

Amazon Logo A'dan Z'ye Gülümseme

1995

amazon.com bir çevrimiçi kitap satış sitesi olarak açıldı. Satışa çıkmanın ardından ilk iki ayda Amazon; 50 ABD eyaletine ve 45 ülkeye satış gerçekleştirdi, haftalık $20.000 kadar ciro elde etti.

Amazon Kitap Magazasi 1995

 

1996-1997

Delaware eyaletinde yeni bir şirketleşmeye gidildi ve halka arz gerçekleştirildi. Hisse senedi başı değer $18 olmak üzere Amazon’un piyasa değeri $300.000.000 oldu.

 

1998

Amazon kitap satmanın ötesine geçerek sitesine 125.000 yeni CD ve DVD ekleyerek ürün çeşitliliğini arttırmaya başladı.

Aynı yıl bazı yerleşik e-ticaret sitelerini satın alarak amazon.co.uk ile Birleşik Krallık pazarında, amazon.de ile Almanya pazarında uluslararası faaliyetlerine başladı.

Bunun yanında, Türkiye’de de fazlaca bilinen; filmler, diziler, televizyon programları ve diğer yayınlar için değerlendirmelerin, yorumların ve eleştirilerin bulunduğu IMDb (Internet Movie Database) de Amazon tarafından bu yıl satın alınmıştır.

Amazon IMDB

 

1999

Amazon, internet üzerinden bir tıkla alışveriş yapmayı sağlayan “1-Click” adındaki teknolojinin patentini aldı, bu teknoloji müşterilerin daha fazla alışveriş yapmasını sağladı.

Aynı yıl zShops adıyla pazar yeri modeli duyuruldu ve duyurudan sonraki dört ayda yaklaşık 250.000 kişi pazar yerini kullanarak alışveriş yaptı.

1999 yılının sonuna doğru Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, Time dergisi tarafından “yılın kişisi” seçildi.

Amazon Jeff Bezos Time Dergisi

Artık bu yıllarda Amazon’da tüketici elektroniğinden ev araç-gereçlerine ve çocuk oyuncaklarına kadar birçok ürün satılıyordu. Ancak Amazon’u rakiplerinden güçlü kılan daha fazla ürün çeşitliliğine sahip olması değil müşteri memnuniyetini en önemli değer olarak görmesiydi. Bunun yanında web sitesinde de akıcı bir deneyim sunuluyordu. Müşterilerin önceki siparişlerinden elde edilen verilerle aynı türden başka ürünler öneren bir sistem vardı. Benzer şekilde ürünleri yorumlama ve puanlama sistemi ile müşterilerin hangi ürünü alacağı konusunda karar vermesi kolaylaşıyordu.

 

2002

2002’de Amazon 400 kadar giyim markası ile anlaşarak ürün çeşidini daha da artırdı. $99 üzerindeki siparişlerin ücretsiz gönderimini sağlayan “Free Super Saver Shipping” adındaki hizmet duyuruldu. Bu hizmet zamanla $25 üzerindeki siparişlerin ücretsiz gönderimine dönüştü ve Prime hizmetler paketine dahil edildi.

Aynı yıl Amazon’un, daha çok bir teknoloji şirketi olduğu vurgusuna yönelik bir adım atılarak Amazon Web Services (AWS) tanıtıldı. AWS’nin kuruluşu Amazon’un kendi e-ticaret sitesinin içerisindeki verilerin hızlı ve kesintisiz bir şekilde sunulmasını kolaylaştırdı. Amazon Web Services (AWS) bugün, dünyanın birçok farklı yerinde hizmet vermekte ve bulut bilişim hizmetleri alanında dünyanın en gelişmiş platformu durumundadır.

Amazon Web Services

 

2005

1 milyondan fazla üründe iki gün içinde ücretsiz teslimat vaat eden Amazon Prime yıllık $79 ücretlendirmeyle duyuruldu. Prime zamanla bir hizmetler paketine dönüştü ve Amazon’un rakiplerine karşı bir rekabet unsuru halini geldi. Prime’ın nasıl Amazon’un en büyük gücü haline geldiğine aşağıda değineceğiz.

Amazon Prime 2005

 

2006

Fulfillment by Amazon nam-ı diğer FBA hizmeti duyuruldu. FBA ile üçüncü taraf satıcıların pazar yerinde daha fazla varlık göstermesi mümkün oldu ve müşteriler de hızlı teslimatlardan faydalandılar.

Aynı yıl Amazon, kadın moda giyimi ve aksesuarları dikeyine odaklanmış bir e-ticaret sitesi olan Shopbop’u satın aldı.

Fulfillment by Amazon FBA

 

2007

2007’de Kindle adındaki e-kitap okuyucunun ilk versiyonu tanıtıldı. Kindle ile e-kitaplar, dijital dergiler ve gazeteler okunabiliyordu.

Kindle’ın tanıtılmasıyla Kindle Store doğdu ve özel bir e-kitap mağazası halini aldı.

Amazon Kindle E-kitap Mağazası

 

2008

Dergi ve gazetelerin seslendirmesini ve bu seslendirmelerin satışını yapan Audible satın alındı ve Kindle’a entegre edilerek e-kitap okuyucularına sesli kitap hizmeti de sunulmaya başlandı.

Aynı yıl; nadir kitapların, güzel sanat eserlerinin ve koleksiyonluk eserlerin satıldığı AbeBooks ile kumaş, kalıp ve dikiş araçları dikeyine odaklanmış fabric.com satın alındı.

Amazon Audible

 

2009

Ayakkabı dikeyine odaklanmış e-ticaret sitesi Zappos $847.000.000’a satın alındı.

Amazon Zappos

 

2010

Woot; elektronik ve bilgisayar gibi belirli kategorilerde günlük kampanyalar sunan bir e-ticaret sitesidir, 2010 yılında satın alınmıştır.

 

2011

Kindle Fire adlı Amazon’un ilk tablet bilgisayarı tanıtıldı.

Amazon aynı yıl Amazon Publishing ile fiziksel kitap yayıncılığına ve kendi kitaplarını çıkarmaya başladı.

Kitap satışı yapan ve Birleşik Krallık merkezli e-ticaret sitesi Book Depository satın alındı.

Amazon Kindle Fire

 

2012

2012’de Amazon, depolardaki ürün yönetimi işlemleri için robotik çözümler geliştiren Kiva Systems adlı şirketi $775.000.000’a satın aldı ve Amazon Robotics adıyla yeniden markalayarak FBA sistemine entegre etti. Robotik teknolojilerin otonom ve hızlı çalışması Amazon depolarındaki verimliliğin artmasını, hataların-kayıpların azalmasını ve sipariş teslim süreçlerinin kısalmasını sağlamıştır.

Amazon FBA Robotları

 

2013

Kitapların değerlendirildiği, tartışıldığı ve etiketlerle kategorize edildiği bir sosyal ağ olan Goodreads satın alındı.

Amazon Goodreads

 

2014

Bilgisayar oyunları ve özellikle elektronik spor odaklı popüler bir canlı yayın platformu olan Twitch’i $970.000.000’a satın alındı. Bu satın alma hem Amazon’un kendi oyunlarını geliştirmesine hem de global oyuncu camiasının AWS’e ilgi göstermesine yardımcı oldu.

Bulut tabanlı bir çizgi roman yayın ve dağıtım platformu olan comiXology satın alındı.

Amazon Twitch

 

2015

Amazon ilk fiziksel kitap satış mağazası olan Amazon Books’u açtı.

Aynı sene, 2014’te yalnızca belirli bir gruba sunulan Amazon’un akıllı hoparlörü Echo, 3.000 farklı mağazada satışa çıkarak daha fazla kişiye ulaştırıldı. Echo zamanla Amazon’un sanal asistanı Alexa’nın kullanılabileceği ana araç haline geldi.

Amazon Echo

 

2017

Amazon, 400’den fazla mağazası bulunan doğal gıda ürünleri satış zinciri Whole Foods’u $13.400.000.000’a satın aldı. Bu satın alma Walmart’ın fiziksel mağazalardaki üstünlüğüne karşı bir hamle olarak görüldü.

souq.com, (daha önceki Amazon Asya – Pasifik pazar yerleri incelememizde geçtiği gibi) Orta Doğu’nun en büyük e-ticaret sitesi iken 2017’de satın alınmış ve Amazon BAE pazar yerine (amazon.ae) dönüştürülmüştür.

Yapay zekayı kullanarak insan bedenini ve hareketlerini üç boyutlu olarak tanıyabilen bir teknoloji geliştiren Body Labs satın alınmıştır. Bu teknolojinin ilerleyen yıllarda tekstil kategorisindeki ürünler için sanal gerçeklikle birleştirilerek son kullanıcıya ulaştırılması ve sanal bir giyme-deneme deneyimi oluşturulması bekleniyor.

Kablosuz ağlara bağlanan ev güvenlik kamerası sistemleri tasarlayan Blink Home satın alındı.

Amazon Whole Foods

 

2018

Kameralı, mikrofonlu ve hoparlörlü akıllı kapı zilleri ve güvenlik kameraları geliştiren Ring ile kullanılması gereken ilaçların günlük teslimatını yapan inovatif bir girişim olan PillPack satın alındı.

2018’de Amazon’un piyasa değeri 1 trilyon dolara ulaştı. Amazon bu başarısıyla, Apple’dan sonra 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan ikinci şirket oldu.

Amazon Piyasa Değeri 1 Trilyon

 

2019

2019’a geldiğimizde kuruluşunun üzerinden 25 yıl geçmiş Amazon; dünya genelinde 647.500 kişiye istihdam sağlayan ve 27 milyon metrekareye yakın fiziksel alana sahip bir e-ticaret devi haline geldi. Bu haliyle ABD e-ticaret satışlarının neredeyse yarısını Amazon üzerinden yapılan alışverişler oluşturuyor.

Amazon halen müşteri memnuniyetine bağlı bir şekilde büyümeye ve inovatif çözümler aramaya devam ediyor. Amazon’un özel olarak geliştirdiği bu teknolojilere ve yakın gelecekte neler yapmayı planladığına da bir bakalım.

 

2. Amazon’un Müşteriyi Merkeze Alan İnovatif Teknolojileri

Amazon müşteri memnuniyetini sağlamak için sürekli yenilik peşinde koşan bir şirket. Rekabetçi kalabilmek için her sene kârının büyük bir bölümünü AR-GE projelerine ve operasyonel genişleme çalışmalarına yatırıyor. Birçok ülkede yerel depolar açarak müşterisine yakınlaşıyor ve teknolojiyi bir kaldıraç olarak kullanıp hızlı teslimatlarla memnuniyet sağlıyor.

Bunlara ek olarak Amazon, rakiplerinden bir adım önde olmak için daha önce denenmemiş bazı inovatif projeler de yürütüyor. Şimdi Amazon’un müşteri memnuniyeti eksenli çalışmalarının bazılarını ve önümüzdeki seneler için planladığı yeniliklerden bahsedelim.

2.1. Amazon Locker

Amazon Locker, Amazon’dan verilen siparişin belirlenmiş güvenli teslimat noktalarına gönderilmesini ve müşterilerin ürünlerini bu teslimat noktalarından alabilmesini sağlayan bir güvenli kasa hizmetidir. Bu güvenli kasalar AVM, market ve apartman gibi ortam yaşam yerlerine konulmaktadır. Bu hizmet ABD’nin 900’den fazla şehir ve kasabası başta olmak üzere Kanada, Almanya, Fransa, İspanya ve İtalya’da sunulmaktadır.

Amazon Locker sistemi şöyle çalışıyor:

Müşteriler evinde ya da iş yerinde olmayacağı bir teslimat zamanı için kendisine en yakın güvenli kasa adresini seçiyor ve siparişini veriyor. Sipariş kargo ile bu güvenli kasaya ve kasanın şifresi de e-posta ile müşteriye gönderiliyor. Ürün kasaya geldikten sonraki 3 gün içerisinde müşteri günün herhangi bir saatinde bu güvenli kasadan ürünü teslim alabiliyor. Hatta üründen memnun kalınmadığı durumlarda bu kasalar iade için de kullanılabiliyor.

Bu hizmet daha sonra Amazon Hub Locker ismiyle Amazon dışındaki diğer e-ticaret sitelerinden verilen siparişlerin de teslim alınabileceği herkese açık bir hizmet haline dönüştürüldü.

 

2.2. Amazon Key

Amazon Key, verilen siparişlerin teslimatının uzaktan akıllı telefonla kontrol edilebilen akıllı kapılar aracılığıyla açılan eve, arabaya ya da garaja yapılmasını sağlayan bir teslimat sistemidir.

Amazon Key sistemi şöyle çalışıyor:

Müşteri Amazon’daki diğer alışverişleri gibi alışverişini yaptıktan sonra teslimatı eve, arabaya ya da garaja isteyebiliyor. Teslimat için görevli ev veya garaj kapısına kadar geldiğinde müşteriye bir bildirim gönderiliyor ve kapıyı açması isteniyor. Müşteri, akıllı telefonu aracılığıyla akıllı kapı için teslimat görevlisine tek seferlik bir giriş izni verirken evdeki ve garajdaki kameralar aracılığıyla teslimat görevlisini izleyebiliyor. Eğer teslimat arabaya yapılacaksa müşteriden izin beklenmeden teslimat yapılıyor ve müşteriye bildirim gönderiliyor. Teslimat görevlisi paketi ilgili yere bırakıp kapıyı kapatıp görevini tamamlıyor.

Arabaya teslimat için herhangi bir ek donanıma gerek duyulmazken, eve ve garaja teslimat için akıllı kamera ve akıllı kapı tesisatı gerekiyor.

 

2.3. Map Tracking

Map Tracking ile müşteri, Amazon üzerinden verdiği siparişin anlık olarak nerede olduğunu ve tahmini olarak ne zaman kendisine ulaşacağını görebiliyor. Canlı olarak kargo aracının konumunu ve güzergahını da harita üzerinden takip edebiliyor.

Amazon müşterileri bu hizmeti kullanarak siparişin ne zaman geleceğini tahmini olarak öğrenip günlerini rahatça planlayabiliyorlar. Küçük bir inovasyon gibi gözükse de bu imkân milyonlarca müşterinin hayatını kolaylaştırıyor.

Amazon Map Tracking Harita Takibi

 

2.4. Amazon Day

Amazon Day, hafta boyunca Amazon’dan verilen siparişlerin tamamının tek bir günde gönderilmesini sağlayan bir teslimat seçeneğidir. Bu seçeneği kullanan müşteriler ürünlerin haftanın hangi günü geleceğini önceden bildikleri için haftalık planlarını daha kolay yapabiliyorlar. Diğer yandan Amazon lojistik masraflarını azaltırken daha az ambalaj atığı ile çevresel sürdürülebilirliğe katkıda bulunuyor.

Amazon Day Teslimatı

2.5. Amazon Go

Amazon Go kameralar, sensörler ve yapay zeka teknolojileriyle donatılmış ve bu teknolojilerin yardımıyla hiçbir çalışana ihtiyaç duymadan alışveriş hizmeti sağlayan Amazon’un yeni mağaza konseptidir.

Müşteriler Amazon Go’dan şu şekilde alışveriş yapıyor:

 • Müşteriler akıllı telefonlarındaki Amazon Go uygulamasındaki QR kodu okutarak mağazanın girişinde bulunan turnikeyi geçtikten sonra, mağaza içerisinde istedikleri ürünleri alıp doğrudan çıkıyorlar. Müşteri saniyeler içerisinde giriş ve saniyeler içerisinde çıkış yapabiliyor. Ne bir kasiyer var ne de bir ödeme sırası. Amazon bu mağazadaki deneyimi “Just Walk Out” olarak özetliyor.
 • Bu süreçte mağaza içerisindeki kamera ve sensörler müşterilerin hangi ürünü aldığını, hangi ürünü geri koyduğunu ve nihayetinde hangi ürünlerle mağazadan çıktığını neredeyse hatasız bir şekilde tespit ediyor. Müşteri mağazadan çıktıktan bir süre sonra da Amazon Go hesabına bağlı olan Amazon hesabına ödeme yansıtılıyor ve fatura dijital olarak müşteriye iletiliyor.
 • 2019 Kasım itibariyle ABD’de 17 tane Amazon Go mağazası bulunmaktadır. Bloomberg’in raporuna göre Amazon, 2021 yılına kadar 3.000 kadar Amazon Go mağazası açmayı planlanmaktadır.

Amazon Go mağazalarının konumlarına güncel olarak buradan bakabilirsiniz.

 

2.6. Amazon 4-Star Mağazaları

Amazon 4-Star mağazaları, amazon.com’da satılan ve 4-yıldız veya daha üzerinde puanlanmış, çok satan ya da yeni ve trend olan ürünlerin satışının yapıldığı mağazalardır. Amazon bu fiziksel mağazalarla internet üzerinden satışları iyi giden ürünlerin daha çok kişi tarafından keşfedilmesini ve satın alımdan önce deneyip görme sürecini kolaylaştırmak istiyor.

Amazon 4-Star Mağazası

 

Amazon 4-Star mağazalarında sergilenen ürünler arasında; müşterilerinin istek listelerinden oluşturulmuş “En Çok İstenenler”, mağazanın bulunduğu bölgedeki müşterilerin satın alma trendlerine göre belirlenmiş “Çevredeki Trendler”, müşterilerin satın alım alışkanlarına göre “Sıklıkla Birlikte Alınanlar” ve “Amazon’a Özel” gibi çeşitli başlıklarda ürünler bulunuyor.

2.7. Prime Air

Prime Air, Amazon müşterilerinin 2.250 gramdan hafif siparişlerinin 30 dakika veya daha az bir süre içerisinde dronelar aracılığıyla güvenli bir şekilde teslimatını sağlayan teslimat sistemidir. Teslimatın güvenli ve hızlı yapılabilmesi için termal kameralar, derinlik kameraları ve sonar ile donatılmış yüksek teknolojili otonom dronelar kullanılmaktadır.

Bu sistem kullanılarak ilk başarılı teslimat 2016’da İngiltere’de yapılmış ve 2019’da daha gelişmiş bir drone gösterilerek hizmetin yakın zamanda başlayacağı duyurulmuştur.

Amazon’un teslimatlarının %75 ila %90 arası 2250 gramdan hafif paketlerden oluştuğu düşünüldüğünde Amazon’un bu sistem ile büyük bir iş yükünden kurtulacağını anlayabiliriz. Hem de otonom dronelarla en fazla 30 dakika gibi bir sürede teslimat sağlanacak. Önümüzdeki yıllarda markete gidip alışveriş yapmak yerine doğrudan Prime Air ile Amazon üzerinden sipariş verenlerin sayısının artacağı aşikâr.

 

2.8. Amazon Scout

Amazon Scout, elektrikle çalışan otonom tekerlekli robotlarla güvenli teslimat sağlayan yeni bir teslimat sistemidir. Bu araçlar siparişi aynı bir kargo görevlisinin yürüdüğü gibi kaldırımlardan ilerleyerek müşterinin kapısına kadar götürüyor.

Amazon Scout ile teslimat 2019 Ocak’ta Washington’daki bir ilçede ve ardından 2019 Ağustos’ta Güney Kalıforniya’da başladı. Yakın gelecekte daha fazla bölgede bu robotlar teslimata başlayacak.

 

Amazon’un müşterilerin hayatlarını kolaylaştıran bu teknolojilerinin yanında bir de Prime adında fiyatına göre çok fazla değer sunduğu bir programı daha var. Gelin son olarak Amazon’dan alışveriş yapmayacak olsanız bile abonesi olmak isteyeceğiniz bu programın yapısını ve önemini inceleyelim.

 

3. Amazon’un E-Ticaret Başarısının Kaynağı Amazon Prime Nedir?

Amazon Prime, Amazon’un müşterilerine abonelik modeliyle sunduğu bir hizmetler paketidir. Bu hizmetlerin içerisinde hızlı ve ücretsiz kargodan tutun da sınırsız fotoğraf depolama alanına kadar müşterilerin hayatının her anına dokunan birbirinden çok farklı hizmetler bulunmaktadır. Prime hizmeti yıllar içerisinde Amazon’a sadık müşteri kitleleri oluşturmuş ve Amazon’un rakiplerine karşı en büyük kozu haline gelmiştir.

 

3.1. Amazon Prime’ın Gelişimi

Amazon’un 2002’de “Free Super Saver Shipping” adında duyurduğu teslimat sistemi Amazon Prime’ın öncülüdür aslında. Bu sistem o zamanlar için $99 üzerindeki siparişlerin ücretsiz gönderimini sağlıyordu. Zamanla alt limit $25’a kadar düştü ve birçok sipariş ücretsiz kargoyla gönderilmeye başlandı.

2005’te, 1 milyondan fazla üründe iki gün içinde ücretsiz teslimat vaat eden Amazon Prime, yıllık $79 abonelik ücretiyle duyuruldu. Prime hizmetler paketi o zamanlardan bu yana gelişerek çeşitliliğini arttırdı ve bugün birçok Amazon müşterisinin vazgeçilmez tercihi haline geldi.

Öyle ki 2018’in sonunda yapılan bir araştırmaya göre, ABD’deki Prime müşterilerinin 100 milyonu geçtiği ve Amazon’dan alışveriş yapanların %62’sinin Prime üyesi olduğu tahmin ediliyor.

Amazon Prime Nedir

3.2. Amazon Prime Hizmetleri

Peki Prime neler sunuyor da müşteriler üyelik bedeli de ödemelerine rağmen daha fazla alışveriş yapıyorlar? 2019 Kasım itibariyle ABD’de yaşayan Prime üyelerine şu faydalar sunuluyor:

 • 100 milyondan fazla Prime ürün için iki gün sonrasına ücretsiz teslimat
 • 10 milyondan fazla seçili ürün için bir gün sonrasına ücretsiz teslimat
 • 3 milyondan fazla ürün içerisinden $35 üzerindeki siparişler için aynı gün ücretsiz teslimat (belirli şehirlerde)
 • Prime Now ile seçili market ürünlerinde 2 saat içerisinde ücretsiz teslimat (belirli şehirlerde)
 • Amazon Day ile bütün siparişlerin haftanın belirli bir gününde ücretsiz teslimatı
 • Amazon Key sistemi ile arabanın, garajın ya da evin içine ücretsiz teslimat
 • Amazon Photos üzerinde boyut küçültmesi olmadan sınırsız sayıda fotoğraf depolama
 • Prime Video ile, başta Amazon Studios’ta hazırlanan Amazon’a Exclusive olanlar olmak üzere, binlerce dizi ve filme ücretsiz erişim
 • Prime Music ile 2 milyondan fazla şarkıya çevrimdışı dinleme özelliğiyle ücretsiz erişim
 • Kindle Store kitaplarına sınırsız ve ücretsiz erişim ile henüz yayımlanmamış kitaplara erken erişim
 • Audible’daki sesli kitap içeriklerine ve kanallarına ücretsiz erişim
 • Twitch Prime ile ücretsiz oyunlar, oyun içi eşyalar ve Twitch kanalı aboneliği
 • Whole Foods marketlerinde özel indirimler ve belirli şehirlerde 2 saat içerisinde ücretsiz teslimat
 • Akıllı asistan Alexa’yı kullanarak sesle Amazon üzerinden sipariş verme
 • Prime üyelerine özel olarak sunulan markalar, ürünler ve indirimlerden yararlanma

Amazon bu faydaların tamamını aylık $12.99 ya da yıllık $119 abonelik bedeline karşılık olarak sunuyor. Sadece Prime Video’nun, Prime üyesi olmayanlara aylık $8.99’a satıldığını düşündüğümüzde Amazon’un Prime üzerinden para kazanmaktan çok müşteri sadakati kazanmayı amaçladığını anlayabiliriz.

Amazon Prime Hizmetleri

 

Bu açıdan baktığımızda Prime’ın, Amazon’un bugünkü başarısının temel taşlarından biri olduğunu söylemek mümkün. Yukarıda da bahsedilen araştırmaya göre, Prime olmayan üyelerin yıllık ortalama harcaması $600 kadar olmasına rağmen, Prime üyelerinin yıllık ortalama harcaması $1400 civarında. Yani Prime üyeleri, Prime üyesi olmayanlara göre neredeyse 2.5 kat daha fazla harcama yaparak Amazon’a daha fazla para kazandırıyor. Prime ile Amazon hem daha sık hem de daha fazla satın alım yapan müşteriler kazanıyor.

 

3.3. Prime Amazon Satıcıları İçin Neden Önemli?

Amazon, müşterilerine Prime hizmetlerini sunarak yüksek bir memnuniyet sağlıyor. Müşteriler de hızlı ve ücretsiz teslimat standardına alıştığı için pazar yerindeki satıcıların Prime hizmetlerine adapte olmasını bekliyor.

Amazon kendi sattığı ürünleri pazar yerinde Prime etiketiyle gösteriyor ve Prime üyeleri de hızlı ve ücretsiz teslimat için Prime etiketli ürünleri tercih ediyorlar.

Amazon Prime Amazon'da Satış

Ancak üçüncü taraf satıcıların kendi gönderecekleri ürünler için sunduğu teklifler ilk başta Prime etiketiyle gösterilmiyor ve bu yüzden Prime üyeleri bu ürün teklifleriyle neredeyse hiç ilgilenmiyorlar. Çünkü Amazon tarafından güvenilir, hızlı ve ücretsiz teslimat avantajından hiçbir müşteri vazgeçmek istemiyor.

Amazon ABD örneğinde, Amazon müşterilerinin %62’sinin Prime üyesi olduğu düşünüldüğünde, aslında Prime etiketi olmayan ürün tekliflerinin müşterilerin çoğu tarafından göz ardı edildiği anlaşılır.

İşte bu durumda pazar yerine sunulan ürün teklifinin Prime ile etiketlenmesi satış yapmak ile yapmamak arasındaki ince çizgi haline geliyor. Amazon da daha fazla ürün teklifini Prime etiketi ile göstermek ve müşteri memnuniyeti arttırmak istiyor.

Bu aşamada, sunulan ürün tekliflerinin Prime ile etiketlenmesini sağlayan (sonraki yazılarımızda detaylıca değindiğimiz) şu iki teslimat programı öne çıkıyor:

Fulfillment by Amazon (FBA)

Amazon tarafından sunulan, üçüncü taraf satıcıların ürünlerini depoda saklama, sipariş geldiğinde ürünü müşteriye kargolama, iadeyi kabul etme ve bu süreç boyunca müşteri ilişkilerini yönetmeyi kapsayan bir hizmettir. Üçüncü taraf satıcılar satmayı planladıkları ürünleri hedef pazardaki Amazon depolarına göndererek ürün tekliflerini Prime etiketiyle gösterebilirler.

Seller Fulfilled Prime

Amazon depolarına ürün göndermeden ürün tekliflerinin Prime ile etiketlenmesini mümkün kılan bir programdır. Bu seçenekte satıcı; ürünün depolamasını, gönderimini ve iadesini kendisi yapmakta ancak yine de Prime kapsamında yukarıdaki bazı avantajları kazanabilmektedir.

Amazon satıcılarının bu iki teslimat programından birine dahil olması Prime üyelerine ulaşabilir olması anlamına gelecektir. Prime üyelerine ulaşmak da Amazon’da satış yapmanın gerçek potansiyelini ortaya çıkarmaktadır.

 

Bu uzun yazıda Amazon’un başarı hikayesinden, müşteri merkezli teknolojilerinden ve başarısının yegane kaynağı olan Prime hizmetinden bahsettik.

Amazon ile E-ihracat 101 blog serisinin sonraki yazısında; müşterilerden, ürünlerden ve satıcılardan oluşan Amazon pazar yerinin unsurlarını öğrenebilirsiniz.

 

Yararlanılan kaynaklardan bazıları:

Yeni yazı yayımladığımızda size haber vermemizi ister misiniz?

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.