03- Amazon’da Satış E-ihracat için En Doğru Karar Olabilir!

Amazon'da satış ile e-ihracata başlamak işletmeniz için en doğru kararlardan biri olabilir. Neden mi? Beş maddede açıklamaya çalışacağım.

Burak Seyman tarafından yazılmıştır.

Mart 24, 2020 tarihinde

Amazon ile E-ihracat 101 blog serisinin önceki yazılarında e-ihracatın önemi, hızlı ihracat (mikro ihracat) ve pazar yerinin avantajlarından bahsettik.

Ardından Amazon’un Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avrupa ve Asya-Pasifik’teki pazar yerlerini teker teker inceledik.

Bu yazıda ise bir iddiam olacak: Amazon’da satış ile e-ihracata başlamak işletmeniz için en doğru kararlardan biri olabilir. Neden mi? Beş maddede açıklamaya çalışayım:

1. Mikro İhracat ile Büyük Pazarlara Açılmak Artık Daha Kolay

Türkiye’nin 2018 yılı e-ticaret pazar büyüklüğü 5.74 Milyar Euro olarak hesaplanmıştır. Sadece Birleşik Krallık e-ticaret pazarının 2019 büyüklüğünün 200 Milyar Euro’yu geçeceği tahmini düşünüldüğünde Türkiye pazarının ne kadar küçük olduğu anlaşılacaktır.

Durum böyleyken Türkiye pazarında sınırlı kalmak ve global pazarları göz ardı etmek hiçbir işletme için kârlı bir tercih olmaz. Elbette ki ihracat yapmak için belirli masrafları göze almak ve bir kısım prosedüre tabi olmak gerekiyor, bu yüzden bugüne kadar herhangi bir ihracat çalışması yapamamış olabilirsiniz.

Ancak mikro ihracat prosedürü ile global büyük pazarlara ürün gönderimi kolaylaştırıldı, böylelikle e-ihracat fırsatını değerlendirmek daha cazip hale geldi.

Mikro ihracata ilişkin düzenleme 2011 yılında yürürlüğe girdi ve 2012 yılından bu yana da aktif olarak uygulamaya konuldu. İlk zamanlarda, gönderilen ürünlerin satıcıya iadesinde gümrük koşulları ve ihracat ürünlerindeki KDV iadesi uygulaması gibi bazı konularda sorunlar yaşanırken bunlar uygulayıcılar ve düzenleyiciler tarafından birer birer çözüldü. Son birkaç yılda mikro ihracat süreci baştan sona olgunlaştı, pürüzler giderildi ve belirli uygulamaları oluştu. 

Mikro İhracat Nedir

 

2. İhracatçı Teşviklerinden Sonuna Kadar Yararlanabilirsiniz

Türkiye, 1980’li yıllardan bu yana ihracata dayalı kalkınma modeliyle kalkınmaya çalışıyor. Bu yüzden ülkemizde uzun zamandır ihracatçılara, ihracatçı olmak isteyenlere çeşitli teşvikler veriliyor.

Bu kapsamda, tüm detaylarına kolaydestek.gov.tr adresinden ulaşabileceğiniz üzere:

gibi bir çok masraf kalemi Ticaret Bakanlığı tarafından belirli oranlarda ve miktarlarda sunulan desteklerle karşılanmaktadır.

Ticaret Bakanlığı E-ihracat Destekleri

 

Yukarıdakilere ek olarak Ticaret Bakanlığı tarafından ihracatçılara başka imkân ve fırsatlar da sunulmaktadır:

Son yıllarda teşviklerdeki çeşitlilik ve destek miktarları artmış, başvuru ve ödeme alma süreçlerindeki sorunlar çözülmüştür. Siz de bir e-ihracatçı olarak yukarıda saydığımız ihracatçı teşviklerinin tamamından yararlanabilirsiniz.

 

3. Amazon’un Milyonlarca Mutlu Müşterilerine FBA ile Ulaşabilirsiniz

Amazon bütün dünyada; en fazla ürün çeşidini, en ucuza ve en hızlı şekilde müşterilerine sunmasıyla tanınmaktadır. Kurucusu Jeff Bezos’un vizyonu, Amazon’u “dünyanın en müşteri merkezli” şirketi yapmaktır. Bu unvanı kazanabilmek için Amazon, çok kısa sürelerde ücretsiz ürün teslimatı ve 30 gün içerisinde sorgusuz sualsiz iade gibi özel çözümler geliştirmiştir.

Amazon’un faaliyet gösterdiği pazarların dili, satıcıları ve ürünleri farklı olsa da arka tarafta çalışan sistem aynı, her koşulda müşterinin memnun olmasına hizmet ediyor. Amazon’un bu yaklaşımla kazandığı ve aktif olarak alışveriş yapan müşteri sayısı bütün dünyada 305 milyonu geçmiş durumda.

Amazon Global Pazar Yerleri

Müşteri memnuniyetine bu derece önem veren Amazon, pazar yeri satıcılarına da kolaylıklar sağlayarak satış sürecini pürüzsüz hale getirmek için çabalıyor. Bunun için satıcılara, Fulfillment by Amazon (FBA) adı altında kendi depolarını ve lojistik altyapısını kullanma imkânı sunuyor. FBA hizmetini kullanarak ürünlerinizi hedef pazardaki Amazon depolarında satışa hazır halde bekletebilir, sipariş gelir gelmez depodan çıkarılıp en hızlı şekilde müşteriye ulaştırılmasını sağlayabilirsiniz. Sipariş, teslimat ve sipariş sonrası iade süreci için yerel dilde müşteri hizmetleriyle de Amazon ilgileniyor. Ürünlerinizi FBA depolarına ulaştırdıktan sonra sizin hiçbir ek iş yapmanız gerekmiyor.

Amazon’un dünyanın farklı yerlerindeki 305 milyondan fazla memnun müşterisine FBA ile ulaşabilmeyi başlı başına büyük bir fırsat olarak görüyorum.

 

 

4. Türkiye’deki Şirketinizle Artık Amazon Avrupa’ya Erişebilirsiniz

Önceki yazılarda değindiğim üzere Amazon, 2018 yılında Türkiye pazar yerini (amazon.com.tr) duyurdu. Bundan bir süre sonra Haziran 2019’da yaptığı bir duyuruyla da, Türkiye’de kurulu şirketlerin Amazon Avrupa pazar yerlerinde satıcı hesabı açabilmesini mümkün kıldı  (Konuya ilişkin rehbere ulaşmak için tıklayın).

Bu imkân duyurulmadan önce Türkiye’deki şirketler Amazon Avrupa pazar yerlerinde (amazon.co.uk, amazon.de, amazon.fr, amazon.it, amazon.es) satıcı hesabı açamıyor ve satış yapamıyordu. Bu yüzden Avrupa’da ya da ABD’de şirket kurarak operasyon maliyetlerine katlanmak zorunda kalan birçok marka oldu.

Amazon Avrupa'da Satış

Ancak Haziran 2019’daki bu değişiklikten sonra Türkiye’deki şirketlerin Amazon Avrupa pazar yerlerinde satıcı hesap açması, bu pazar yerlerinde ürünlerini listelemeleri ve satış yapmalarına imkân sağlandı. Avrupa Birleşik Satıcı Hesabı (European Unified Account) adındaki tek bir satıcı hesabı ile de yalnızca bir satıcı abonelik bedeli ödenerek 621 Milyar Euro büyüklüğündeki Avrupa pazarlarına erişmek artık mümkün.

Türkiye’ye yakınlığı nedeniyle lojistik masraflarının düşük olduğu Avrupa pazarlarına erişmeniz artık çok daha kolay!

 

5. Amazon Büyüme Peşinde, Siz de Onunla Büyüyebilirsiniz

Amazon’un dünyanın en büyük pazar yeri haline gelmesinin arkasında bir takım ilkeler bulunuyor: İlk günkü gibi disiplinli çalışma (Day 1) ve uzun vadeli planlarla büyüme gibi.

İşte bu ilkeler doğrultusunda yönetilen Amazon sürekli büyüme peşinde olan bir şirket. Her sene hem ABD’deki operasyonunu güçlendiriyor hem de dünyanın diğer ülkelerine genişliyor ve pazar yeri hizmetlerini arttıryor.

Söz gelimi benim bu yazıyı hazırladığım dönemde Amazon ABD pazarı için IP Accelerator programını duyurdu ve Singapur’da amazon.sg adresinde pazar yeri faaliyetlerine ve FBA hizmetine başladı.

Amazon'da Satış ile Büyüyün

Amazon’un 2021 ve sonraki yıllar için büyüme tahminleri (16.02.2021)

Amazon dünyadaki hizmetlerini arttırıp faaliyet alanını genişlettikçe siz de bu global satış ağının bir parçası olarak ihracat menzilinizi genişletip satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

Özetle, gelişmiş mikro ihracat uygulamalarıyla e-ihracat yapmak artık çok daha kolay.

Müşteri portfoyünü ve global ölçekteki büyümesini göz önünde bulundurduğumuzda Amazon ile e-ihracat verebileceğiniz en doğru kararlardan biri olabilir.

Amazon ile E-ihracat 101 blog serisinin sonraki yazısında Amazon’un başarı hikayesini, gelecek planlarını ve başarısının en büyük kaynaklarından biri olan Amazon Prime’ın ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

İyi çalışmalar!

Yeni yazı yayımladığımızda size haber vermemizi ister misiniz?

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.