02- Amazon’un Global Pazar Yerleri – Amerika, Avrupa ve Asya-Pasifik

Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi haline gelen Amazon hangi kıtalarda ve hangi ülkelerde faaliyet gösteriyor? Bu ülkelerin e-ticaret hacmi ne kadar ve Amazon bu hacmin ne kadarını oluşturuyor?

Burak Seyman tarafından yazılmıştır.

Mart 18, 2020 tarihinde

Amazon ile E-ihracat 101 blog serisinin ilk yazısında e-ihracatın önemi, hızlı ihracat (mikro ihracat) ve bir e-ihracat platformu olarak pazar yerinden ve avantajlarından bahsetmiştik.

Bu yazıda Amazon’un faaliyet gösterdiği ülkelerin özelliklerinden ve Amazon’un bu ülkelerdeki çalışmalarından bahsetmek istiyoruz.

Amazon'un Global Pazar Yerleri

 

Amazon’un başta ABD’de olmak üzere Kanada, Meksika, Brezilya, Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, Türkiye, Çin, Hindistan, Japonya, Avustralya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde ülkeye özgü pazar yerleri bulunmaktadır. Ayrıca 2015 verilerine göre Amazon’un 180’den fazla ülkede 304 Milyon aktif kullanıcısı bulunmaktadır.

1. Amazon’un Amerika Pazar Yerleri

1.1. amazon.com – Amazon ABD Pazar Yeri

Amazon Amerika Pazar Yeri

E-ticaretin beşiği ve Amazon’un kuruluş yeri olan ABD’nin 330 Milyona yakın bir nufusu bulunmaktadır, para birimi ABD Doları, resmi dili İngilizce’dir.

ABD’deki e-ticaret hacmi 2018’de 501 Milyar ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. Bu hacmiyle ABD (Çin’den sonra), dünyadaki ikinci en büyük e-ticaret pazarıdır. Statista’nın verilerine göre, bu hacmin 2023’te 740 Milyar ABD Doları’nı geçeceği tahmin ediliyor.

Paypal’ın 2018 araştırmasına göre ise ABD’deki e-ticaret müşterilerinin %34’ü en az bir kez yurtdışından alışveriş yapmıştır. Bu oran diğer ülkelere göre kısmen daha düşüktür. Bunun nedeni, ABD e-ticaret pazarının gelişmiş teknik bir altyapıya ve çok çeşitli ürünlere sahip pazarlardan biri olmasıdır.

Amazon, 1994 yılında ABD’de kuruldu ve1995 itibariyle de amazon.com adresinde kitap satış sitesi olarak faaliyete geçti. 1998’de kitapların dışındaki diğer ürün gruplarında da satış başladı. 2000’de Amazon bir pazar yerine dönüştü ve üçüncü taraf satıcılara amazon.com üzerinden satış yapma imkânı sağladı. 2006 yılında ise pazar yeri satıcılarının ürünlerinin depolama, kargolama ve müşteri hizmetleri faaliyetlerini üstlenen Fulfillment by Amazon (FBA) hizmeti tanıtıldı.

ABD’nin hacim bakımından en büyük e-ticaret sitesi amazon.com’dur ve 2018 yılındaki e-ticaret pazarının %49.1’ine kendi başına hakim olmuştur. ABD’deki diğer pazar yeri siteleri olan eBay (%6.6) ve Walmart (%3.7) Amazon’un çok gerisinde kalmıştır.

Bununla beraber amazon.com 2018’de gerçekleştirdiği 74.7 Milyar ABD Doları büyüklüğündeki fiziksel ürün satışıyla dünyanın en büyük e-ticaret sitesi konumundadır.

 

1.2. amazon.ca – Amazon Kanada Pazar Yeri

Amazon Kanada Pazar Yeri

Yüz ölçümü bakımından dünyanın en büyük ikinci ülkesi olan Kanada’nın 38 Milyona yakın bir nüfusu bulunmaktadır, para birimi Kanada Doları, resmi dili İngilizce ve Fransızca’dır.

Kanada’nın 2018 yılı e-ticaret hacmi 39.9 Milyar ABD Doları olarak hesaplanmıştır.

Paypal’ın 2018 araştırmasına göre Kanada’daki e-ticaret müşterilerinin %64’ü en az bir kez yurtdışından alışveriş yapmıştır. Kanada müşterileri yanıbaşındaki ABD’nin e-ticaret pazarından fazlaca alışveriş yapmaktadırlar ve bu yüzden yurtdışından alışveriş oranı yükselmiştir.

Amazon, Kanada’daki faaliyetlerine 2002’de başlamış ve yıllar geçtikçe kategori sayısını, ürün çeşitliliğini arttırmıştır. 2003 yılında Amazon Kanada pazar yeri duyurulmuş ve 2012’de pazar yeri satıcılarına FBA hizmeti sunulmaya başlanmıştırKaynak

Kanada pazarındaki en büyük e-ticaret sitesi amazon.ca’dır ve 2018 yılında 3.5 Milyar ABD doları satış gerçekleştirmiştir. İlginçtir ki 2018 yılında Kanada müşterilerine en fazla satışı yapan ikinci site de amazon.com’dur. Bu durum yukarıda belirttiğimiz, Kanada müşterilerinin ABD’den alışveriş yapma yönelimini göstermektedir.

2018’de yapılan bir araştırmaya göre Kanadalı e-ticaret müşterilerinin %77’si amazon.ca’dan alışveriş yapmaktadır.

 

1.3. amazon.com.mx – Amazon Meksika Pazar Yeri

Amazon Meksika Pazar Yeri

Latin Amerika’nın ikinci en kalabalık ülkesi Meksika’nın 130 milyona yakın bir nüfusu vardır, para birimi Meksika Pezosu ve resmi dili İspanyolca.

Meksika’nın 2018 yılı e-ticaret hacmi, önceki yıla göre %20 artışla 20 Milyar ABD Doları olarak hesaplanmıştır.

Paypal’ın 2018 araştırmasına göre Meksika’daki e-ticaret müşterilerinin %66’sı en az bir kez yurtdışından alışveriş yapmıştır. Bu oranın yüksek olması, Kanada müşterileri gibi Meksika müşterilerinin de ABD e-ticaret pazarından alışveriş yapmasından kaynaklanıyor.

Amazon, Meksika’daki faaliyetlerine 2013’te başlamış, 2015’te pazar yerini açmış ve satıcılara FBA hizmetini sunmaya başlamıştır.

amazon.com.mx 2017 yılında, 2016’daki perakende satışlarını ikiye katlayarak, Meksika’daki en büyük e-ticaret sitesi haline gelmiştir.

 

1.4. amazon.com.br – Amazon Brezilya Pazar Yeri

Amazon Brezilya Pazar Yeri

Latin Amerika’nın en büyük ekonomisi Brezilya’nın 210 Milyona yakın bir nüfusu bulunmaktadır, para birimi Brezilya Reali, resmi dili Portekizce’dir.

Brezilya’nın 2018 yılı e-ticaret hacmi, 2017’ye göre %12’lik büyüme ile 15 Milyar ABD Doları olarak hesaplanmıştır.

Paypal’ın 2018 araştırmasına göre Brezilya’daki e-ticaret müşterilerinin %48’i en az bir kez yurtdışından alışveriş yapmıştır.

Amazon, Brezilya’daki faaliyetlerine 2012’de başlamış ve bir süre yalnızca e-kitap satışı yapmıştır. 2017 ve 2018’de kategori kategori pazar yerini faaliyete geçirmiş ve 2019’de Sao Paulo’da bir dağıtım merkezi kurmuştur. amazon.com.br’nin yakın zamanda pazar yeri satıcılarına FBA hizmetini sunmaya başlaması da bekleniyor.

amazon.com.br, her geçen popülerliğini arttırmakla beraber ziyaretçi sayısı bakımından, Brezilya’daki yerel rakipleri Mercado Livre ve Americanas’ın ardından gelmektedir.

Kuzey Amerika’dan ABD, Kanada ve Meksika pazar yerleri; Güney Amerika’dan ise Brezilya pazar yerini incelemiş olduk.

Bu pazarlar arasında e-ihracat için ilk hedeflenmesi gereken ülkenin pazar büyüklüğü sebebiyle ABD olduğunu düşünüyorum. 500 Milyar ABD doları büyüklüğündeki ABD pazarı ile Kanada ve Meksika’daki e-ticaret müşterilerinin %60’tan fazlasının yurtdışından alışveriş yaptığını beraber düşündüğümüzde ABD operasyonuyla büyük bir pazara ulaşabileceğimizi görürüz.

Amazon’un global pazar yerlerini incelemeye Avrupa kıtasından Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya ile devam edelim.

 

2. Amazon’un Avrupa Pazar Yerleri

Avrupa’nın 2019’daki e-ticaret hacminin 621 Milyar Euro olacağı tahmin ediliyor ve önceki yıla göre %13.6’lık bir büyüme bekleniyor. Avrupa’daki internet penetrasyonu %82.5 iken, ortalama bir Avrupa e-ticaret müşterisi yılda 1.464 Euro harcama yapıyor.

 

2.1. amazon.co.uk – Amazon Birleşik Krallık Pazar Yeri

Amazon İngiltere Pazar Yeri

Son yıllarda Brexit ile AB’den ayrılma sürecinde olan Birleşik Krallık’ın, 66 Milyonluk bir nüfusu var, para birimi İngiliz Sterlini ve resmi dili İngilizce.

Birleşik Krallık’ın 2019 yılı e-ticaret hacminin, önceki yıla göre %14.6 büyüme ile 200 Milyar Euro olması bekleniyor. Bu pazar büyüklüğü ile Birleşik Krallık, Çin ve ABD’den sonra en büyük üçüncü e-ticaret pazarı konumundadır.

Paypal’ın 2018 araştırmasına göre Birleşik Krallık’taki e-ticaret müşterilerinin %38’i en az bir kez yurtdışından alışveriş yapmıştır. Bu oranın diğer ülkelere göre kısmen düşük olmasının nedeni, Birleşik Krallık e-ticaret pazarının yeterince çeşitli çeşitli ürüne sahip pazarlardan biri olmasıdır.

Amazon, ABD pazarından sonra 1998 yılında İngiltere pazarında faaliyet göstermeye başlamıştır. 2002 yılında Amazon Birleşik Krallık pazar yeri açılmış ve 2007 yılında da pazar yeri satıcılarına FBA hizmeti verilmeye başlanmıştır.

amazon.co.uk, Birleşik Krallık pazarındaki en büyük e-ticaret sitesidir. 2018 yılında gerçekleştirdiği 8.3 Milyar ABD doları satışla, en yakın rakibi tesco.com’un iki katından fazla ciroya ulaşmıştır.

2019’da yapılan bir araştırmaya göre her yüz Birleşik Krallık vatandaşından seksen altısı Amazon müşterisidir. Bir başka araştırmaya göre ise, 2018’deki Birleşik Krallık e-ticaretinin %31’i Amazon tarafından gerçekleştirilmiştir.

 

2.2. amazon.de – Amazon Almanya Pazar Yeri

Amazon Almanya Pazar Yeri

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’nın 83 Milyona yakın bir nüfusu var, para birimi Euro ve resmi dili Almanca.

Almanya’nın 2019 yılı e-ticaret hacminin, bir önceki yıla göre %8.5 büyüme ile 57.8 Milyar Euro olması bekleniyor ve Almanya’daki e-ticaret müşterilerinin %32’si en az bir kez yurtdışından alışveriş yapmıştır.

Amazon, İngiltere pazarında olduğu gibi Almanya pazarında da faaliyetlerine 1998 yılında başlamıştır. 2002 yılında Amazon Almanya pazar yeri açılmış ve 2007 yılında da pazar yeri satıcılarına FBA hizmeti verilmeye başlanmıştır.

amazon.de, Almanya pazarındaki en büyük e-ticaret sitesidir. 2018 yılında gerçekleştirdiği 11 Milyar ABD doları satışla, en yakın rakibi otto.de’nin üç katına yakın bir ciroya ulaşmıştır.

Bir araştırmaya göre de, 2018’deki Almanya e-ticaretinin %47’si Amazon tarafından gerçekleştirilmiştir. amazon.de’nin bu başarısının arkasında, Alman müşterilerin çok önem verdiği hızlı teslimat ve iade prosedürlerinin Amazon tarafından eksiksiz yerine getirilmesi yatıyor.

 

2.3. amazon.fr – Amazon Fransa Pazar Yeri

Amazon Fransa Pazar Yeri

Coğrafi konumu bakımından Amazon Avrupa pazar yerlerinin ortasında bulunan Fransa’nın 67 Milyonluk bir nüfusu var, para birimi Euro ve resmi dili Fransızca.

Fransa’nın 2019 yılı e-ticaret hacminin, bir önceki yıla göre %12.5 büyüme ile 104.2 Milyar Euro olması bekleniyor ve Fransa’daki e-ticaret müşterilerinin %40’ının en az bir kez yurtdışından alışveriş yaptığı belirlenmiştir.

Amazon, Fransa’daki faaliyetlerine 2000 yılında başlamış ve 2003 yılında Amazon Fransa pazar yeri açılmıştır. 2008 yılında da pazar yeri satıcılarına FBA hizmeti verilmeye başlanmıştır.

amazon.fr, 2018 yılında gerçekleştirdiği 3.35 Milyar ABD Doları cirosuyla Fransa’daki en büyük e-ticaret sitesidir ve her ay 15 Milyon tekil ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir.

 

2.4. amazon.it – Amazon İtalya Pazar Yeri

Amazon İtalya Pazar Yeri

Türkiye’ye en yakın Avrupa ülkelerinden İtalya’nın 61 Milyon civarında nüfusu bulunmaktadır, para birimi Euro ve dili İtalyanca’dır.

İtalya’nın 2017 yılı e-ticaret hacminin, bir önceki yıla göre %14 artışla 22.4 Milyar Euro olması bekleniyor. İtalya’daki e-ticaret müşterilerinin %54’ünün en az bir kez yurtdışından alışveriş yaptığı belirlenmiştir.

Amazon İtalya’daki faaliyetlerine, Birleşik Krallık, Almanya ve Fransa’daki operasyonundan çok sonra, 2010 yılında başlamıştır. 2011 yılında Amazon İtalya pazar yeri açılmış ve aynı zamanda pazar yeri satıcılarına FBA hizmeti sunulmaya başlanmıştır.

amazon.it, İtalya e-ticaret pazarına rakiplerine göre geç girmesine rağmen kısa sürede İtalya’daki en büyük e-ticaret sitesi olmuştur. 2018 yılında gerçekleştirdiği 2.5 Milyar ABD doları satışla, en yakın rakibi zalando.it’nin beş katından fazla ciroya ulaşmıştır.

 

2.5. amazon.es – Amazon İspanya Pazar Yeri

Amazon İspanya Pazar Yeri

Türkiye gibi bir Akdeniz ülkesi olan İspanya’nın 47 Milyona yakın bir nüfusu bulunmaktadır, para birimi Euro, dili İspanyolca’dır.

İspanya’nın 2019 yılı e-ticaret hacminin, bir önceki yıla göre %35 artışla 33.5 Milyar Euro olması bekleniyor. İspanya’daki e-ticaret müşterilerinin %61’inin en az bir kez yurtdışından alışveriş yaptığı belirlenmiştir.

Amazon, İtalya pazarında yer aldıktan hemen sonra 2011 yılında İspanya’daki faaliyetlerine başlamıştır. 2012 yılında Amazon İtalya pazar yeri açılmış ve 2013 yılında da FBA hizmeti sunulmaya başlanmıştır.

amazon.es, İspanya pazarındaki en büyük e-ticaret sitesidir. 2018 yılında gerçekleştirdiği 2.5 Milyar ABD doları satışla, en yakın rakibi elcorteingles.es’in iki katından fazla bir ciroya ulaşmıştır.

 

2.6. amazon.com.tr – Amazon Türkiye Pazar Yeri

Amazon Türkiye Pazar Yeri

Amazon, 19 Eylül 2018’de amazon.com.tr adresinde Türkiye pazar yerini duyurmuştur. Ancak amacımız ekonomik olarak ülke içinde sıkışmamak ve e-ihracatımızı arttırmak olduğu için Amazon Türkiye’yi incelemeden çalışmamın kapsamı dışında bırakıyorum.

Almanya ve Birleşik Krallık gibi büyük e-ticaret pazarlarının bulunduğu Avrupa, hem Türkiye’ye yakınlığı nedeniyle lojistik masraflarının düşük olması hem de Türk diasporasının yoğun olması sebebiyle gözde e-ihracat pazarlarından biri.

Amazon, Haziran 2019’da yaptığı bir duyuruyla, Türkiye’de kurulu şirketlerin Amazon Avrupa pazar yerlerinde satıcı hesabı açabilmesini de mümkün kıldı (Konuya ilişkin rehbere ulaşmak için tıklayın). European Unified Account adındaki tek bir satıcı hesabı ile Türkiye’deki şirketler yukarıda anlattığımız ülkelerde satış yapma imkânına erişti. Bununla beraber Amazon Avrupa pazar yerleri Türkiye’den e-ihracat için büyük bir fırsat haline geldi.

 

Çin, Hindistan, Japonya, Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Singapur gibi ülkeleri Asya – Pasifik başlığı altında toplayarak Amazon’un global pazar yerlerini incelemeye devam ediyoruz.

 

3. Amazon’un Asya – Pasifik Pazar Yerleri

3.1. amazon.cn – Amazon Çin Halk Cumhuriyeti Pazar Yeri

Amazon Çin Pazar Yeri

Dünyanın en büyük e-ticaret pazarı Çin Halk Cumhuriyeti’nin 1.4 Milyara yakın bir bir nüfusu vardır, para birimi Yuan ve resmi dili Mandarin’dir.

Çin’in 2018 yılı e-ticaret hacmi 1.03 Trilyon ABD doları olarak hesaplanmıştır. Paypal’ın 2018 araştırmasına göre de Çin’deki e-ticaret müşterilerinin %42’si en az bir kez yurtdışından alışveriş yapmıştır.

Amazon 2004 yılında Joyo.com’u satın alarak Çin pazarına giriş yapmış ve 2011 yılında bu platformun adını değiştirerek Amazon Çin pazar yerine dönüştürmüştür.

Ancak JD.com ve Tmall gibi Çin pazarındaki rakiplerine karşı iyi performans gösteremeyen amazon.cn, 2019 itibariyle ülke içindeki faaliyetlerini sonlandırmıştır. amazon.cn şu anda amazon.com, amazon.co.uk ve amazon.de gibi diğer pazar yerlerinden ürünlerin gösterildiği ve sipariş verildiğinde ürünlerin diğer ülkelerden gönderildiği bir platform durumunda.

3.2. amazon.in – Amazon Hindistan Pazar Yeri

Amazon Hindistan Pazar Yeri

En kalabalık ülkelerden biri olan Hindistan’ın 1.4 Milyara yakın bir nüfusu vardır, para birimi Hindistan Rupisi, resmi dili Hintçe ve İngilizce’dir.

2013-2017 arasında e-ticaret pazarının ortalama büyüme hızı %53 olan Hindistan bu alanda en hızlı gelişen ülkelerden biridir ve 2019 yılında 48.5 Milyar ABD Doları büyüklüğe ulaşmıştır. Paypal’ın 2018 araştırmasına göre de Hindistan’daki e-ticaret müşterilerinin %34’ü en az bir kez yurtdışından alışveriş yapmıştır.

Amazon 2013 yılında amazon.in websitesi ile Amazon Hindistan pazar yerini ve FBA hizmetini aynı anda duyurmuştur.

amazon.in, 2018 yılında gerçekleştirdiği 7.5 Milyar ABD Doları ciro ile Hindistan’daki yerel rakibi flipkart.com’u geçerek pazar lideri olmuştur.

 

3.3. amazon.co.jp – Amazon Japonya Pazar Yeri

Amazon Japonya Pazar Yeri

Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi olan Japonya’nın 127 Milyona yakın bir nüfusu bulunmaktadır, para birimi Japon Yeni, resmi dili Japonca’dır.

Çin, ABD ve Birleşik Krallık’ın ardından en büyük dördüncü e-ticaret pazarı olan Japonya’nın 2019 yılı e-ticaret hacmi 134.1 Milyar ABD dolarıdır. Ancak yurtdışından alışveriş konusunda en tutucu ülke olan Japonya’da, e-ticaret müşterilerinin %6’sı en az bir kez yurtdışından alışveriş yapmıştır . Bu açıdan Japonya’ya e-ihracat zor görünmekle beraber, ürünleri Japonya içerisinde fulfillment hizmeti sunan yerlerde depolayarak alternatif bir yol izleyebiliriz.

Amazon Japonya’daki faaliyetlerine 2000’de başlamış ve 2002 yılında Amazon Japonya pazar yerini duyurmuştur. 2008 yılında ise pazar yeri satıcılarına FBA hizmeti sunulmaya başlanmıştır.

amazon.co.jp, Japonya’nın yerel e-ticaret sitesi rakuten.co.jp ile son yıllarda sıkı bir rekabete girmiştir. rakuten.co.jp otel ve uçuş rezervasyonları hizmeti de sunduğundan yıllık ciro bakımından önde olsa da, amazon.co.jp Japonya’nın en fazla ziyaret edilen e-ticaret sitesi konumundadır.

 

3.4. amazon.com.au – Amazon Avustralya Pazar Yeri

Amazon Avustralya Pazar Yeri

Bir ada ülkesi olan Avustralya’nın 25 Milyona yakın bir nüfusu bulunmaktadır, para birimi Avustralya Doları ve resmi dili İngilizce’dir.

Avustralya’nın 2018 yılı e-ticaret hacmi 20.3 Milyar ABD Doları olarak hesaplanmıştır. Paypal’ın 2018 araştırmasına göre de Avustralya’daki e-ticaret müşterilerinin %61’i en az bir kez yurtdışından alışveriş yapmıştır. Avustralya müşterisi ülkenin konumundan ötürü her ürünü yurtiçinde bulamayacağından yurtdışı pazarlarını da değerlendirmektedir.

Amazon bu ülkedeki pazar yerini Aralık 2017’de faaliyete geçirmiş ve Şubat 2018’de pazar yeri satıcılarına FBA hizmetini de sunmaya başlamıştır.

amazon.com.au faaliyetlerine henüz başladığından Avustralya pazarında önemli bir yer edinemese de her geçen yıl cirosunu arttırmaktadır.

 

3.5. amazon.ae – Amazon Birleşik Arap Emirlikleri Pazar Yeri

Amazon Birleşik Arap Emirlikleri Pazar Yeri

Orta Doğu’daki en büyük e-ticaret pazarı olan Birleşik Arap Emirlikleri’nin 10 milyona yakın bir nüfusu vardır, para birimi BAE Dirhemi ve resmi dili Arapça’dır.

BAE’nin 2019 yılı e-ticaret hacminin 16 Milyar ABD doları olacağı tahmin ediliyor. Paypal’ın 2018 araştırmasına göre de BAE’deki e-ticaret müşterilerinin %61’inin en az bir kez yurtdışından alışveriş yapmıştır.

Amazon, BAE’deki faaliyetlerine 2017 yılında, Orta Doğu’nun en büyük e-ticaret sitesi olan ve BAE dışında Suudi Arabistan, Mısır ve Kuveyt’te de depolama – teslimat operasyonu bulunan Souq’u satın alarak başlamıştır.

Amazon 2019’da uae.souq.com adresindeki Souq BAE’yi amazon.ae olarak yeniden markalamış ve uluslararası satış ağının bir parçası haline getirmiştir. Yeniden markalamanın ardından amazon.ae bir pazar yeri olarak duyurulmuş ve satıcılara FBA hizmetini sunmaya başlamıştır.

Souq’un diğer pazar yerleri Souq Mısır (egypt.souq.com) ve Souq Suudi Arabistan (saudi.souq.com) kendi adreslerinde faaliyetlerine devam etmektedir. Amazon’un yakın zamanda bu ülkelerdeki Souq operasyonunu da yeniden markalama yoluyla dönüştürerek Amazon’un uluslararası satış ağının bir parçası haline getirmesi ve FBA hizmetini sunması bekleniyor.

amazon.ae 2019’da duyurulduğu için pazardaki gücü hakkında net veriler elde edemesek de, uae.souq.com’un halefi olması itibariyle bölgedeki en büyük e-ticaret sitelerinden olacağını tahminleyebiliriz.

 

3.6. amazon.sg – Amazon Singapur Pazar Yeri

Amazon Singapur Pazar Yeri

Asya’nın teknoloji merkezi olmaya çalışan Singapur’un 6 milyona yakın bir nüfusu var, para birimi olarak Singapur Doları kullanıyorlar. Etnik çeşitliliğin fazla olmasından dolayı da dört tane resmi dili var: İngilizce, Malayca, Mandarin ve Tamilce.

Singapur e-ticaret pazarı gelirlerinin 2019’da 4.9 Milyar ABD dolarına ulaşması bekleniyor. Paypal’ın 2018 araştırmasına göre de Singapur’daki e-ticaret müşterilerinin %73’ünün en az bir kez yurtdışından alışveriş yaptığı tahminleniyor.

Amazon, Singapur’daki faaliyetlerine 2017 yılında başlamıştır. Ekim 2019’da amazon.sg bir pazar yeri olarak faaliyete geçmiş ve satıcılara FBA hizmetini sunmaya başlamıştır.

amazon.sg, Endonezya, Malezya, Filipinler, Tayland ve Vietnam gibi diğer Güneydoğu Asya ülkelerine geçiş için bir zıplama rampası olarak görülüyor ve Amazon’un bu yöndeki büyümesini sürdürmesi bekleniyor.

 

Asya – Pasifik grubundaki ülkelerin ardından Amazon’un global pazar yerlerinin tamamını incelemiş bulunuyoruz.

 

Amazon’un faaliyet gösterdiği ülkelere bakıldığında, Amazon’un o ülkedeki en iyi e-ticaret pazar yerlerinden olduğu görülebilir (Avustralya gibi henüz faaliyete başlanan ülkeler ve Çin örneği dışında). Hatta Amazon, ABD e-ticaretinin yarısını kendi başına gerçekleştirmekte ve Hindistan gibi sonradan giriş yaptığı pazarlarda bile liderliği ele geçirmektedir.

Bu yüzden uluslararası pazar yerlerinde satış yapmayı düşünenler Amazon’u ilk hedef olarak belirleyip çalışmalarına buradan başlamalıdırlar.

Amazon’un global pazar yerlerinde hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Amazon Global Selling sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Amazon ile E-ihracat 101 blog serisinin bir sonraki yazısında, neden sizin de geç kalmadan Amazon pazar yerlerini kullanarak e-ihracata başlamanız gerektiğinden bahsediyoruz.

Yeni yazı yayımladığımızda size haber vermemizi ister misiniz?

1 Yorum

  1. recep ünal

    selam
    amazonun faaliyet gösterdiği yerlerden vergi almayan ülke var mı acaba?

    Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.