et|icon_phone|
Bizi Arayabilirsiniz

0312-939-8610

et|icon_clock_alt|}
Çalışma Saatlerimiz

Hafta içi 09.00-18.00

10- Amazon Yakın Geçmişte Neler Yaptı, Yakın Gelecekte Neler Yapmayı Planlıyor?

Amazon müşteri memnuniyetini merkeze alırken sürekli yenilik peşinde koşan bir şirket. Rekabetçi kalabilmek için her sene kârının büyük bir bölümünü AR-GE projelerine ve operasyonel genişleme çalışmalarına yatırıyor. Birçok ülkede yerel depolar açarak müşterisine yakınlaşıyor ve teknolojiyi bir kaldıraç olarak kullanıp hızlı teslimatlarla memnuniyet sağlıyor. Bunlara ek olarak Amazon, rakiplerinden bir adım önde olmak için daha […]

Burak Seyman tarafından yazılmıştır.

March 26, 2020 tarihinde
 • Amazon müşteri memnuniyetini merkeze alırken sürekli yenilik peşinde koşan bir şirket. Rekabetçi kalabilmek için her sene kârının büyük bir bölümünü AR-GE projelerine ve operasyonel genişleme çalışmalarına yatırıyor. Birçok ülkede yerel depolar açarak müşterisine yakınlaşıyor ve teknolojiyi bir kaldıraç olarak kullanıp hızlı teslimatlarla memnuniyet sağlıyor.
 • Bunlara ek olarak Amazon, rakiplerinden bir adım önde olmak için daha önce denenmemiş bazı inovatif projeler de yürütüyor. Bu yazımızda Amazon’un müşteri memnuniyeti eksenli yakın geçmişteki çalışmalarının bazılarını ve önümüzdeki seneler için planladığı yenilikleri paylaşacağız.

Amazon Locker

 • Amazon Locker, Amazon’dan verilen siparişin belirlenmiş güvenli teslimat noktalarına gönderilmesini ve müşterilerin ürünlerini bu teslimat noktalarından alabilmesini sağlayan bir güvenli kasa hizmetidir. Bu güvenli kasalar AVM, market ve apartman gibi ortam yaşam yerlerine konulmaktadır. Bu hizmet ABD’nin 900’den fazla şehir ve kasabası başta olmak üzere Kanada, Almanya, Fransa, İspanya ve İtalya’da sunulmaktadır. Referans

https://s3-us-west-2.amazonaws.com/secure.notion-static.com/bcce00a8-3899-4027-b537-602370804194/Untitled.png

Amazon Locker sistemi şöyle çalışıyor:

 • Müşteriler evinde ya da iş yerinde olmayacağı bir teslimat zamanı için kendisine en yakın güvenli kasa adresini seçiyor ve siparişini veriyor. Sipariş kargo ile bu güvenli kasaya ve kasanın şifresi de e-posta ile müşteriye gönderiliyor. Ürün kasaya geldikten sonraki 3 gün içerisinde günün herhangi bir saati bu güvenli kasadan ürünü teslim alınabiliyor. Hatta üründen memnun kalınmazsa bu kasalar iade için de kullanılabiliyor.
 • Bu hizmet daha sonra, Amazon dışından verilen siparişlerin de teslim edilebileceği dışa açık bir hizmet haline dönüştürüldü (Amazon Hub Locker).

Amazon Key

https://s3-us-west-2.amazonaws.com/secure.notion-static.com/1813a95d-553a-499c-9c9c-15fcc88cb614/Untitled.png

 • Amazon Key, verilen siparişlerin teslimatının uzaktan akıllı telefonla kontrol edilebilen akıllı kapılar aracılığıyla açılan eve, arabaya ya da garaja yapılmasını sağlayan bir teslimat sistemidir. Kaynak
 • Amazon Key sistemi şöyle çalışıyor:
 • Müşteri Amazon’daki diğer alışverişleri gibi alışverişini yaptıktan sonra teslimatı eve, arabaya ya da garaja isteyebiliyor. Teslimat için görevli ev veya garaj kapısına kadar geldiğinde müşteriye bir bildirim gönderiliyor ve kapıyı açması isteniyor. Müşteri, akıllı telefonu aracılığıyla akıllı kapı için teslimat görevlisine tek seferlik bir giriş izni verirken evdeki ve garajdaki kameralar aracılığıyla teslimat görevlisini izleyebiliyor. Eğer teslimat arabaya yapılacaksa müşteriden izin beklenmeden teslimat yapılıyor ve müşteriye bildirim gönderiliyor. Teslimat görevlisi paketi ilgili yere bırakıp kapıyı kapatıp görevini tamamlıyor.
 • Arabaya teslimat için herhangi bir ek donanıma gerek duyulmazken, eve ve garaja teslimat için akıllı kamera ve akıllı kapı tesisatı gerekiyor.
 • Blog için video

Map Tracking

https://s3-us-west-2.amazonaws.com/secure.notion-static.com/d3b44d5c-15e6-48b3-b78b-2d4ccd7cd879/Untitled.png

 • Map Tracking ile müşteri, Amazon üzerinden verdiği siparişin anlık olarak nerede olduğunu ve tahmini olarak ne zaman kendisine ulaşacağını görebiliyor. Canlı olarak kargo aracının konumunu ve güzergahını da harita üzerinden takip edebiliyor.
 • Amazon müşterileri bu hizmeti kullanarak siparişin ne zaman geleceğini tahmini olarak öğrenip gününü rahatça planlayabiliyorlar. Küçük bir inovasyon gibi gözükse de bu imkân milyonlarca müşterinin hayatını kolaylaştırıyor.

Amazon Day

https://s3-us-west-2.amazonaws.com/secure.notion-static.com/93b20a92-e568-4138-a39d-145950370aea/Untitled.png

 • Amazon Day, hafta boyunca Amazon’dan verilen siparişlerin tamamının tek bir günde gönderilmesini sağlayan teslimat seçeneğidir. Bu seçeneği kullanan müşteriler ürünlerin haftanın hangi günü geleceğini önceden bildikleri için haftalık planlarını daha kolay yapabiliyorlar. Diğer yandan Amazon lojistik masraflarını azaltırken daha az ambalaj atığı ile çevresel sürdürülebilirliğe katkıda bulunuyor.

Amazon Go

https://s3-us-west-2.amazonaws.com/secure.notion-static.com/124728fc-2541-41cf-bd59-14e24996664f/Untitled.png

 • Amazon Go kameralar, sensörler ve yapay zeka teknolojileriyle donatılmış ve bu teknolojilerin yardımıyla hiçbir çalışana ihtiyaç duymadan alışveriş hizmeti sağlayan Amazon’un yeni mağaza konseptidir.

Müşteriler Amazon Go’dan şu şekilde alışveriş yapıyor:

 • Müşteriler akıllı telefonlarındaki Amazon Go uygulamasındaki QR kodu okutarak mağazanın girişinde bulunan turnikeyi geçtikten sonra, mağaza içerisinde istedikleri ürünleri alıp doğrudan çıkıyorlar. Müşteri saniyeler içerisinde giriş ve saniyeler içerisinde çıkış yapabiliyor. Ne bir kasiyer var ne de bir ödeme sırası. Amazon bu mağazadaki deneyimi “Just Walk Out” olarak özetliyor.
 • Bu süreçte mağaza içerisindeki kamera ve sensörler müşterilerin hangi ürünü aldığını, hangi ürünü geri koyduğunu ve nihayetinde hangi ürünlerle mağazadan çıktığını neredeyse hatasız bir şekilde tespit ediyor. Müşteri mağazadan çıktıktan bir süre sonra da Amazon Go hesabına bağlı olan Amazon hesabına ödeme yansıtılıyor ve fatura dijital olarak müşteriye iletiliyor.
 • 2019 Kasım itibariyle ABD’de 17 tane Amazon Go mağazası bulunmaktadır. Bloomberg’in raporuna göre Amazon, 2021 yılına kadar 3.000 kadar Amazon Go mağazası açmayı planlanmaktadır. Referans

Amazon Go mağazalarının konumlarına güncel olarak buradan bakabilirsiniz: Bağlantı

Amazon 4-Star Mağazaları

https://s3-us-west-2.amazonaws.com/secure.notion-static.com/2753cd8c-244c-4884-828d-d209145c8c55/Untitled.png

 • Amazon 4-Star mağazaları, amazon.com’da satılan ve 4-yıldız veya daha üzerinde puanlanmış, çok satan ya da yeni ve trend olan ürünlerin satışının yapıldığı mağazalardır. Amazon bu fiziksel mağazalarla internet üzerinden satışları iyi giden ürünlerin daha çok kişi tarafından keşfedilmesini ve satın alımdan önce deneyip görme sürecini kolaylaştırmak istiyor.
 • Amazon 4-Star mağazalarında sergilenen ürünler arasında; müşterilerinin istek listelerinden oluşturulmuş “En Çok İstenenler”, mağazanın bulunduğu bölgedeki müşterilerin satın alma trendlerine göre belirlenmiş “Çevredeki Trendler”, müşterilerin satın alım alışkanlarına göre “Sıklıkla Birlikte Alınanlar” ve “Amazon’a Özel” gibi çeşitli başlıklarda ürünler bulunuyor. Referans

Prime Air

https://s3-us-west-2.amazonaws.com/secure.notion-static.com/1c4bad31-6d18-4837-8526-22a8b2f72db1/Untitled.png

 • Prime Air, Amazon müşterilerinin 2250 gramdan hafif siparişlerinin 30 dakika veya daha az bir süre içerisinde dronelar aracılığıyla güvenli bir şekilde teslimatını sağlayan teslimat sistemidir. Teslimatın güvenli ve hızlı yapılabilmesi için termal kameralar, derinlik kameraları ve sonar ile donatılmış yüksek teknolojili otonom dronelar kullanılmaktadır.
 • Bu sistem kullanılarak ilk başarılı teslimat 2016’da İngiltere’de yapılmış (Amazon Prime Air’s First Customer Delivery – YouTube ) ve 2019’da daha gelişmiş bir drone gösterilerek hizmetin yakın zamanda başlayacağı duyurulmuştur ( Amazon Prime Air’s New Delivery Drone – YouTube – ). Day One Blog
 • Amazon’un teslimatlarının %75 ila %90 arası 2250 gramdan hafif paketlerden oluştuğu Jeff Wilke keynote talk about drone delivery to homes, at re:MARS 2019 – YouTube düşünüldüğünde Amazon’un bu sistem ile büyük bir iş yükünden kurtulacağı anlaşılıyor. Hem de otonom dronelarla en fazla 30 dakika gibi bir sürede teslimat sağlanacak. Önümüzdeki yıllarda markete gidip alışveriş yapmak yerine doğrudan Prime Air ile Amazon üzerinden sipariş verenlerin sayısının artacağı aşikâr.

Amazon Scout

https://s3-us-west-2.amazonaws.com/secure.notion-static.com/bb01ea28-3c75-42a6-bacc-91b70d830f65/Untitled.png

 • Amazon Scout, elektrikle çalışan otonom tekerlekli robotlarla güvenli teslimat sağlayan yeni bir teslimat sistemidir. Bu araçlar siparişi aynı bir kargo görevlisinin yürüdüğü gibi kaldırımlardan ilerleyerek müşterinin kapısına kadar götürüyor.
 • Amazon Scout ile teslimat 2019 Ocak’ta Washington’daki bir ilçede Referans ve ardından 2019 Ağustos’ta Güney Kalıforniya’da başladı Referans. Yakın gelecekte daha fazla bölgede bu robotlar teslimata başlayacak.
 • Amazon Scout – YouTube

Yeni yazı yayımladığımızda size haber vermemizi ister misiniz?

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *